Dámske župany

Dámske župany

Funkciou županu je slúžiť zároveň ako uterák a ako oblečenie. Z tohto dôvodu sú župany veľmi často vyrábané z materiálov, ktoré dokážu sať vodu. Dámske župany sa však nemusia používať iba za účelom osušenia. Ich funkcia je často širšia. Župany sú často používané aj ako voľné oblečenie na doma.

Používanie županov sa rozšírilo niekedy v 18. storočí. Ich pôvod môžeme hľadať v orientalistickej tradícií, napríklad v japonských kimonách. V 18. storočí boli župany takmer výhradne doménou mužov. Ženské župany prišli na trh až v 20. storočí, keď došlo k uvoľneniu módnych klišé týkajúcich sa žien.

Najčastejším materiálom, z ktorého sa vyrábajú dámske župany, je bavlna. Tu platia rovnaké kritériá pre kvalitu ako u uterákov. Je potrebné sledovať gramáž, teda hmotnosť bavlny v gramoch, ktorá je spotrebovaná na výrobu jedného m² županu. Čím je gramáž vyššia, tým je župan schopných poňať viacej vody a potu.

Veľmi obľúbené sú tiež saténové župany. Takéto dámske župany pôsobia úplne iným dojmom, ako tomu je pri bavlnených. Pôsobia elegantnejšie a sexy. Tento typ županu je ideálny aj ako forma domáceho oblečenia.

Ďalšími materiálmi používanými na výrobu županov sú napríklad vlna, mikrovlákna a nylón.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.