Detské bordúry

Detské bordúry

Bordúry pôvodne vznikli a ukončovací prvok pri tapetovaní miestností. Používali sa na estetické zahladenie konca tapety či zjemnenie prechodu jedného druhu tapety do druhého typu. Dnes je však využitie bordúr ďaleko širšie.

Bordúry sú úzke (5 až 15 cm) dlhé pásy (zvyčajne 10 m) v rôznych farbách a s rôznymi vzormi. Moderné bordúry sú samolepiace, takže ich aplikácia na steny a iné povrchy v byte či dome je nenáročná a zvládne je takmer každý. Bordúry sú zvyčajne vyrobené z plastov, takže ich údržba je veľmi jednoduchá. Nenasakujú vodu, a tak je ich možné použiť aj v kúpeľni či v iných vlhkých priestoroch.

Dnes plnia bordúry hlavne dekoračnú funkciu. Tento jednoduchý prvok interiérové dizajnu dokáže zmeniť vzhľad izby od základu. A je to také jednoduché. Bordúry sú veľmi obľúbené hlavne medzi  deťmi, ktoré majú rady svieže farby a radostné motívy v ich izbách. Vďaka bordúram im môžu rodičia dopriať množstvo rozprávkových postavičiek v ich spálňach.

Bordúry sa niekedy využívajú aj na optické zväčšenie priestorov. Dosiahnuť tento efekt však nie je jednoduché a vyžaduje aspoň základné znalosti zo psychológie vnímania priestoru. Bordúry sa často využívajú na optické zakrytie hrán v bytových priestoroch.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.