Froté uteráky

Froté uteráky

Froté je najčastejší materiál, ktorý sa používa na výrobu uterákov. Hlavnou devízou tejto tkaniny je jej obdivuhodná schopnosť sať a zadržiavať vodu. Táto vlastnosť je práve kľúčová pre taký produkt, akým je uterák.

Froté je na povrchu charakteristický slučkovými alebo uzlíkovými útvarmi. Týmto spôsobom sa dá výrazne zväčšiť množstvo bavlny, ktorá je použitá na rozmerovú jednotku froté tkaniny. S týmto súvisí aj jedna veľmi dôležitá vlastnosť, ktorú je potrebné sledovať pri kúpe uteráku. Je to gramáž. Každý výrobca uvádza hmotnosť bavlny použitej na výrobu jedného m² uteráku. Gramáž sa uvádza v gramoch na m². Príkladom môže byť napríklad 420 g/m². Čím je toto číslo vyššie, tým je uterák lepší, tým dokáže nasať viacej vody.

Gramáž by sa však nemala preceňovať. Často sa zabúda, že gramáž nevypovedá nič o kvalite bavlny.  Tá je daná samotnými bavlnenými vláknami, z ktorých sa vyrába bavlnená priadza. Čím sú tieto vlákna dlhšie, tým je bavlna kvalitnejšie a jemnejšia. Kvalitná bavlna sa „nežmolkuje“ a dlhodobo si zachováva svoje mechanické vlastnosti. Dlhšie bavlnené vlákna sú však aj drahšie. Najkvalitnejšia bavlna je tzv. egyptská bavlna. Kvalitu bavlny je však pomerne zložité posúdiť bežným okom. Človek sa musí spoľahnúť na svoj hmat.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.