Interiérové žalúzie

Interiérové žalúzie

Žalúzie sú moderný druh tienidla, ktorý postupne nahradil významnú časť roliet. Hlavnou výhodou žalúzií, na rozdiel od závesov a roliet, je fakt, že žalúzie umožňujú stupeň tienenia plynule regulovať. Žalúzie sa skladajú z lamiel, ktoré sú usporiadané vedľa seba. Poloha týchto lamiel je nastaviteľná, takže možno meniť veľkosť štrbiny prepúšťajúcej slnko.

Žalúzie môžeme deliť podľa mnohých kritérií. Jedno z kritérií je miesto inštalácie žalúzií. Tu poznáme interiérové (inštalované v dome či v byte) a exteriérové (inštalované vonku). Pre väčšinu domácností majú význam iba interiérové žalúzie, pretože práve tie nájdeme na oknách.

Podľa orientácie lamiel žalúzií poznáme horizontálne a vertikálne žalúzie. Okenné žalúzie sú horizontálne žalúzie. Vertikálne žalúzie sa používajú na tienenie väčších priestorov a možno ich veľmi účinne využiť na optické alebo aj fyzické delenie priestoru.

Horizontálne interiérové žalúzie môžu byť plastové, hliníkové, drevené atď. Vertikálne interiérové žalúzie sú zväčša látkové. Vyrábajú sa aj v plastovej verzii a táto plastová verzia poskytuje viac úžitkových vlastností. Veľmi príjemným doplnkom interiérových žalúzií je diaľkové ovládanie, ktoré umožňuje pohodlnú reguláciu tienenia. V bežných okenných žalúziách sa však táto funkcia vyskytuje zriedka. Diaľkové ovládané je prítomné zväčša iba u vertikálnych žalúziách.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.