Krepové obliečky

Krepové obliečky

Krepové obliečky sú jedným najčastejšie predávaných typov obliečok. Vyrábajú sú z krepu, teda materiálu, ktorý je založený na bavlnenej priadzi. Krep je tkanina s vlnitým a zrnitým povrchom. Rozoznávame pravý krep a tzv. polokrep. Pravý krep môže byť krepon, šifon a žoržet. Krepon je najjemnejší a priehľadný. V súčasnosti sa však vyrába veľmi zriedka. Väčšina krepových tkanín je vyrábaná z polokrepu.

Najčastejšia sa krep vyrába luhovaním. Pri tomto procese je bavlnené vlákno vystavené pôsobeniu roztoku  hydroxidu sodného. Deje sa tak však selektívne. V miestach pôsobenia hydroxidu sodného dochádza k zmršteniu látky a k trvalej zmene jej tvaru. Výsledkom je charakteristický nepravidelný tvar krepovej látky.

Krep v obliečkach je porézny, jednoducho sa riasi a veľmi ťažko sa krčí. Toto sú ideálne vlastnosti pre obliečky odolné voči mechanickému používaniu. Nekrčivosť krepových obliečok ocenia najmä ľudia, ktorí neradi žehlia.

Krepové obliečky sú na trhu v mnohých farbách a s rôznymi vzormi. Tento druh obliečok pôsobí v spálni veľmi príjemne a pomáha navodiť pocit útulnosti. Krepové obliečky sú nenáročné na údržbu. Nie je problém ich prať v automatickej práčke. Spravidla sa perú pri teplote 40°C a neodporúča sa ich chemicky čistiť či používať sušičku.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.