Látkové rolety

Látkové rolety

Rolety sú veľmi stará súčasť ľudských obydlí, ktorá sa za dlhý čas veľmi nezmenila. Už v starovekom  Egypte faraóni používali rolety, ktoré boli vyrobené z trstiny.

Najväčšou výhodu látkových roliet je ich nenáročnosť na údržbu a cena. Pôvodne mali látkové rolety iba jeden účel, a to tieniť obytné priestory od slnečného žiarenia. Týmto tienením sa však dosiahol aj ďalší veľmi dôležitý cieľ. Používaním látkových roliet sa ochladzuje vnútorný priestor, respektíve dochádza k zastaveniu jeho ohrievania slnečnými lúčmi.

Dnes však látkové rolety plnia aj ďalšiu nemenej dôležitú funkciu. Látkové rolety sú významnou súčasťou dekorácie domu či bytu. Rolety sa opäť dostávajú do módy. Deje sa to vďaka nástupu nových moderných materiálov,  ktoré umožňujú dizajnérom väčšie pole pôsobnosti a umožňujú im zrealizovať ich pôsobivé nápady.

Látkové rolety sú ovládané retiazkovým alebo pružinovým mechanizmom. V oboch prípadoch je látka navíjaná na hliníkovú rúrku. V luxusnejších výrobkoch sa nachádza aj elektrické ovládanie, ktoré možno regulovať pomocou diaľkového ovládania. Najviac používaný je retiazkový mechanizmus, ktorý pomocou tzv. klik mechanizmu umožňuje pohodlné ovládanie. Udržiavanie rolety pri retiazkovom mechanizme je nenáročné. Látkovú časť možno bez problémov odňať a je následne vyprať v práčke.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.