Obliečky na dvojpaplón

Obliečky na dvojpaplón

Dvojpaplón je hovorové označenie pre paplón určený pre veľkú manželskú posteľ. Pre obliečky na tento druh paplónu platí to isté ako pre obliečky klasického menšieho paplónu.

Funkciou obliečky na paplón bolo pôvodne iba chrániť samotný paplón pred znečistením. Na rozdiel od paplónu obliečky možno veľmi jednoducho čistiť a prať. Význam obliečok je dnes však v úplne inej rovine. Obliečky plnia hlavne okrasnú funkciu.

Dizajn vnútorných priestorov domu či bytu venuje veľkú pozornosť aj farbe obliečok. Tá by mala byť primerane zosúladená s ostatnými bytovými doplnkami. Konkrétne pravidlá je veľmi ťažké určiť, pretože cit pre harmóniu farieb je individuálny a každý človek považuje za harmonické rôzne kombinácie farieb a ich tónov. Moderný bytový dizajn sa snaží minimalizovať počet farieb v interiéri a zároveň používať sýtejšie a výraznejšie farby.

Pri výbere obliečky na paplón či dvojpaplón je dobré zvažovať aj materiál, z ktorého sú obliečky vyrobené. Najčastejšie je používaná bavlna. Tá je zdravotne vhodná a nenáročná na údržbu. Na trhu sú však aj rôzne luxusnejšie materiály, ktoré viac lahodia ľudským zmyslom, ako je hlavne hmat. Na dotyk pôsobí napríklad satén ďaleko lahodnejšie. Mechanické vlastnosti bavlny sú často vylepšované pridávaním rôznym syntetických materiálov.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.