Obrusy a prestierania

Obrusy a prestierania

Obrusy a prestierania plnia dve základné funkcie pri stolovaní . V prvom rade je to estetická funkcia. Táto funkcia má svoj historický vývoj. Rôzne prikrývky stolov pri obedoch či večerách sa začali používať približne v stredoveku. V tom čase to bolo praktizované iba v bohatých kruhoch, ako bola napríklad šľachta. V neskorších storočiach sa rozrástla etiketa stolovania do obdivuhodných rozmerov. Stále to však nebola záležitosť bežných ľudí. Tí si jednoducho nemohli dovoliť drahé ľanové tkaniny, ktoré používala šľachta.

Bežná populácia prichádza do styku s obrusmi až na začiatku dvadsiateho storočia. Postupne sa tento zvyk rozšíril a dnes predstavuje samozrejmosť pri formálnejších podobách stolovania. Moderné formy stravovania, ako je napríklad rýchle občerstvenie, úplne odstránili obrusy zo stolov.

Obrusy sa vyrábajú z rôznych materiálov. Zvyčajne je to PVC alebo bavlna. PVC sa používa najmä tam, kde sú kladené veľké nároky na jednoduchosť čistenia obrusov. PVC obrusy, keďže sú vyrobené z plastu, nie je nutné prať. Bavlnu však prať potrebné je. Výhodou bavlny je však jej príjemnosť na dotyk a celková schopnosť vzbudiť lepší dojem a krajší zážitok zo stolovania. Bavlnené obrusy a prestieradlá sa používajú pri formálnych príležitostiach, ako sú napríklad svadby a podobne.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.