Obrusy na stôl

Obrusy na stôl

Obrus na stole patrí takmer k samozrejmosti pri stolovaní. Nezaobíde sa bez neho žiadna trochu formálnejšia večera či obed.

Historicky môžeme hľadať pôvod obrusu niekde v stredoveku, kedy sa rozšírilo používanie bielej látky na zakrytie stola, na ktorý sa servírovalo jedlo. Materiálom takéhoto obrusu bol najmä ľan. Stolovanie s obrusom však bolo výhradnou výsadou šľachty. Medzi bežných ľudí sa používanie obrusov na stôl rozšírilo až v 20. storočí, kedy došlo k uvoľňovaniu rôznych zvyklostí pri stolovaní.

Spočiatku sa používali bavlnené obrusy. Tie sú veľmi rozšírené aj v súčasnosti. Bavlna sa dá dobre prať, a teda je možné obrus bez problémov používať  opakovane. Dizajn moderných obrusov sa riadi najmä praktickosťou. Účelom je čo najjednoduchšie čistenie obrusov. Najvhodnejšie sú obrusy zo syntetických materiálov, ako je PVC, ktoré nie je potrebné prať a špinu je možné odstrániť jednoduchým zotretím. Väčšina obrusov má na svojom povrchu nejaký vzor, ktorý plní okrasnú funkciu a zároveň maskuje drobné nečistoty, ktoré sa naň dostanú počas stolovania.

Pri formálnom  stolovaní sa stále volia obrusy z textílií. Farba takýchto obrusov je spravidla biela. Samotný použitý textil môže byť bavlnený, saténový alebo z umelých vlákien, ktoré vylepšujú mechanické vlastnosti obrusu.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.