Osušky a uteráky

Osušky a uteráky

Medzi parametre, ktoré sú dôležité pri kúpe uterákov alebo osušiek patrí kvalita bavlny, jej schopnosť absorbovať vodu a dizajn či povrchová úprava týchto výrobkov.

O schopnosti uteráka či osušky sať vodu, teda účinne osušiť človeka, nám veľa napovie tzv. gramáž. Tento číselný ukazovateľ vyjadruje hmotnosť bavlny použitej na výrobu jednotky povrchu uteráku. Gramáž sa uvádza v gramoch na jeden m². Čím je gramáž vyššia, tým je uterák hrubší a je schopný pojať viacej vody.  Gramáž sa pohybuje od 300 g/m², pri lacných uterákoch, až po 600 g/m² pri kvalitnejších výrobkoch.

Gramáž nám však nič nehovorí o kvalite bavlny a o kvalite spracovania tejto suroviny. Kvalitná bavlna je vyrobená z dlhých bavlnených vlákien. Tie sú následne spracované česaním. Technológia česania je veľmi dôležitá pre výsledný produkt. Kvalita bavlny určuje jemnosť uteráka a jeho schopnosť odolávať času či tendenciu tvoriť/netvoriť  „žmolky“.

V obchodoch sa predáva množstvo uterákov, ktoré sú vyrobené z mikrobavlny. Táto tkanina je obchodný názov pre druh bavlny, ktorá je vyrábaná z kvalitnejších vlákien a je spracovávaná špeciálnymi postupmi.

Nie všetky uteráky a osušky sú vyrábané  z klasickej bavlny. Veľmi populárne sú napríklad uteráky či osušky vyrobené z froté.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.