Pánske župany

Pánske župany

Boli to práve muži, ktorí začali ako prví používať župany. Tento druh odevu prišiel do Európy z Východnej Ázie. Konkrétne by sme mohli hľadať pôvod v japonskom kimone. Župany sa začali v Európe používať v 18. storočí a odvtedy prešli mnohými zmenami.

Župan je druh odevu, ktorý kombinuje výhody uteráku s pohodlnosťou voľného oblečenia. Hlavne v súčasnosti sú župany čím ďalej tým viac používané ako oblečenie na doma. Tento trend je zapríčinený aj rozvojom nových kvalitných materiálov, ktoré sú nenáročné na údržbu a rýchlo schnú.

Pánske župany sa stále  najčastejšie vyrábajú z bavlny. Tu je potrebné sledovať kvalitu materiálu. Ako je to pri každom uteráku aj pri županoch je udávaná gramáž. Tento údaj vyjadruje množstvo gramov bavlny použitých na jeden m² látky županu. Kvalitnejšie župany majú vyššiu gramáž.

Župany sú vyrábané aj zo saténu, ktorý je považovaný za luxusný materiál vďaka svojmu lesku. Umelé vlákna sa tiež používajú pri výrobe županov, hoci v oveľa nižšej miere.

Poznáme tri základné strihy županov. Golierový, kimono a s kapucňou. Pánske župany sa predávajú v rôzných farbách či prípadne vzoroch, ponuka veľkostí je tiež široká, takže každý by si mal vybrať bez problémov, to čo mu najviac sedí.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.