Páperové paplóny

Páperové paplóny

Ľudstvo pozná páperie po dlhé tisícročia ako vynikajúci izolačný materiál. Vždy ho bolo dostatok a ľudia boli s týmto materiálom spokojní. Tepelno-izolačné vlastnosti kvalitného páperia dodnes neboli prekonané. Na trhu je množstvo druhov umelých vlákien, ktoré stoja v kontraste s páperím.

Výhodou umelých vlákien je ich jednoduchá výroba a nenáročná údržba. Umelé vlákna si zachovávajú svoju plnú funkčnosť po dlhšie obdobie, ako je tomu u páperia. Pri páperových paplónoch je potrebné venovať zvýšenú pozornosť ich údržbe a skladovaniu.

Mnohí ľudia stále nostalgicky používajú staré páperové paplóny. Niektorí z nich zužitkovali páperie a dali si ušiť nové moderné paplóny.

Pri páperových paplónoch treba brať na vedomie, že nie sú veľmi vhodné pre alergikov. Alergia na perie je pomerne bežná, dôležitejší je však fakt, že páperie tvorí výbornú živnú pôdu pre rozvoj roztočov. Tieto mikroorganizmy stoja za väčšinou alergií v populácii.

Výrobcovia sa snažia páperie zabezpečiť proti množeniu organizmov. Je pravidlom, že páperie je predtým, ako je vložené do paplónu, sterilizované pri 130 a viac stupňoch Celzia.

Pri správnom používaní môže dosiahnuť životnosť páperových paplónov 25 a viac rokov. Moderné paplóny z páperia sú mnohokrát prešívané, takže migrácia páperia a jeho hromadenie na určitých miestach je výrazne obmedzené.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.