Vertikálne žalúzie

Vertikálne žalúzie

Žalúzie sú sústava lamiel, ktorých účelom je regulovať prichádzajúce osvetlenie. Toto osvetlenie môže byť slnečné alebo umelého pôvodu. Žalúzie delíme podľa polohy lamiel na horizontálne a vertikálne.

Vertikálne žalúzie sú menej známe a  môžeme sa s nimi stretnúť menej často. Veľmi zriedkavé sú najmä v domácnostiach, kde sa využívajú hlavne horizontálne žalúzie na tienenie vnútorných priestorov.

Vertikálne žalúzie však predstavujú veľmi zaujímavý dizajnový doplnok do domu alebo do bytu. Zároveň tieto žalúzie dokážu efektívne tieniť aj veľké okná či iné priechody pre svetlo.

Vertikálne žalúzie zvyčajne tvoria dominantné postavenie medzi prvkami interiérového dizajnu. Tento typ žalúzií nahrádza tradičné tieniace mechanizmy, ako sú závesy a záclony. Vertikálne žalúzie sa používajú aj na optické, prípadne efektívne rozdelenie veľkých priestorov. Napríklad umožňujú vytváranie kancelárií v jednej veľkej miestnosti.

Materiál používaný na výrobu takýchto žalúzií závisí od umiestnenia žalúzií. Vo väčšine prípadov stačia látkové lamely. Tie však vyžadujú určité zaťaženie na ich spodnom konci. Do náročnejších prostredí sú umiestňované žalúzie z PVC. Tie sa využívajú napríklad v bazénoch. Lamely môžu byť vyrobené aj z drevenej tkaniny.

Ovládanie vertikálny lamiel je zabezpečené retiazkou a šnúrkou. Retiazkou ovládame rotáciu lamiel a pomocou šnúrky sa lamely zhrňujú.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.