Záclony a závesy

Záclony a závesy

Záclony a závesy tvoria vo väčšine domov jeden celok. Nie vždy však tomu je tak. Záclona má dve základné funkcie v interiéri obydlí. Tvorí dekoráciu okna a izby a zároveň obmedzujú priehľadnosť okna z vonku. Záclona takto zvyšuje súkromie ľudí v dome či  v byte. Zvonku je okno vďaka záclone nepriehľadné. Z vnútra obydlia však záclona nie je prekážkou dobrému výhľadu z okna.

Záclony sú často vyrábané s čipkovou spodnou časťou a ich povrch tvoria rôzne vzory. Záclony sú vešané na okno pomocou garniže  a zvyčajne sú vešané spôsobom, ktorý ich vlní. Záclony sa vyrábajú tkaním, paličkovaním alebo háčkovaním. Najčastejšie používaným materiálom na výrobu záclon je polyesterový hodváb. Ten je upravený do jeho hladkej alebo tvarovanej podoby.

Funkciou závesov je hlavne zamedziť vstupu slnečného svetla do izby. Závesy sú alternatíva pre žalúzie alebo rolety. Závesy sa využívajú hlavne v spálňach, kde je potrebné vytvoriť tmavé prostredie, kde spiaci človek nebude rušený nadmerným svetlom prichádzajúcim cez okno.

Na rozdiel od záclon, závesy majú podstatný vplyv na dizajn izby. Závesy sú farebné, a teda ovplyvňujú farebnú harmóniu izieb vo väčšej sile. Farbu závesov je nutné voliť s ohľadom na farby prehozov alebo kobercov.

Bude vás zaujímať:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *
Pridajte komentár do diskusie a podelte sa o svoje skúsenosti.